JALGSI TARTUST SANTIAGOSSE

On foot from Tartu to Santiago

Saint-Jean-Pied-de-Port – Los Arcos (päev/day 1-6)

with one comment

Parem varblane peos kui tuvi katusel – olen mitmel korral seda blogikannet alustanud, aga pole jõudnud samas kohas olles lõpuni kirjutada, ning siis tulevad üha uued muljed peale ja peaks justkui kogu asja jälle ümber kirjutama … Aga nii ei saagi see blogikanne kunagi valmis! Püüan nüüd mingil moel selle kandega otsad kokku tõmmata, sest ma pole ju siin sedagi jõudnud teada anda, et tegelikult oleme nüüdseks juba nädal aega ratastega Santiago poole teel olnud. Videoblogi jaoks salvestan iga päev materjali. Mulle meeldiks küll väga, kui salvestatud materjal kohe ruttu blogikandena üles pandud saaks, aga veel on vaja mitmetele tehnilistele probleemidele jooksvalt lahendused leida. Nii ongi sedaviisi, et käesoleva blogikande juurde saavad hoopiski videomeenutused veoautoga Eestist Prantsusmaale sõidust.

20131026-A_SJPP

Saint-Jean-Pied-de-Port’is palverändurite büroo juures: palveränduripassid on juba käes / Next to the pilgrims office in Saint-Jean-Pied-de-Port: we already have our pilgrim passports

A week has passed since we started our pilgrimage from Saint-Jean-Pied-de-Port towards Santiago. So far we have mostly been covering more or less the same distances like an average person walking the Camino. The truth is that in many sections of this part of the Camino, bikes are not extremely useful. Sometimes it is even a burden. And I’m not talking only about the uphills and the downhills. In some places, the path is just too rocky and uneven to bike. For us it has worked out so that each day we bike approximately half of the distance and walk the rest.

However, a lot also depends on how well trained and experienced biker you are, and how willing to take risks. We are low to moderate risk type of bikers. Nonetheless, Mr Dad already has had a couple of falls. On our second day, from Roncesvalles to Zubiri, going downhill on a rocky and rugged path, at a curve, he paid an unplanned and unexpected visit to the bush. A few kilometres later he could not find his glasses … as well as his cigarettes, which was probably a bigger loss. I had to return to the newly befriended bush and see whether I could regain the possession of the aforementioned items. In the light of a head-torch (by that time it was almost completely dark) it was not an easy task, but I did succeed in the end. The descent to Zubiri – probably the steepest descent of the whole camino – was rather tricky in the dark. Biking down at that place would only be for the ones into extreme sports, even in the full daylight. We had to carefully maneuver ourselves and the bikes down the hill. Before taking off from Saint-Jean-Pied-de-Port I had been convinced – no, no, this time we are not going to hike in the dark! Yet, on both of the first two days of our camino, we reached our destination only slightly before 10pm, after having roamed in the darkness for hours … On the rest of the days we’ve been somewhat better in arriving at an albergue before the dark.

22. oktoober

Täna ööbime Puente La Reina ja Estella linnakeste vahel asuvas Lorca-nimelises külas. Seni on meie päevateekonnad üsna täpselt keskmise jalgsirändaja päevateekondade pikkused olnud – sellised tiba üle 20 kilomeetri. Tuleb tõdeda, et selles Camino de Santiago osas ei olegi jalgrattast ilmtingimata väga palju abi. Palju on selliseid lõike, kus tuleb ratast käekõrval lükata või ta suisa sülle võtta. Hr Isa jaoks on tõusud tema praeguse treenituse juures igal juhul niipalju rasked, et tuleb ratta seljast maha tulla. Tihti on mahatuleku põhjuseks aga see, et rada on nii kivine ja ebaühtlane, et sõita lihtsalt ei ole võimalik. Laskumistel võib ratta seljast mahatulek jällegi sellepärast vajalik olla, et teistmoodi oleks liiga riskantne. Aga eks siin oleneb palju ju ratturi treenitusest ja tehnilistest oskustest. Meil on nii välja kukkunud, et tubli pool maad läbime me kõndides. Hr Isa on ikka äraütlemata tubli, läbides päevas kümmekond kilomeetrit kõndides ja teist samapalju rattaga, arvestades seda, et viimased kuus aastat pärast oma rasket haigust on ta praktiliselt ainult kodus istunud, ilma igasuguse füüsilise koormuseta (kui parema käe gümnastikat arvutihiirega mitte arvestada). Mõnel tõusul olen ma kordamööda mõlemat ratast edasi lükanud, et isale tõusu vallutamine natuke kergemaks teha, aga kokkuvõttes on seda ikkagi päris vähe ette tulnud, sest isa tahab vapralt ise oma risti kanda. Täna oli meil ka siiski juba selliseid mõnusaid lõike, kus kohe pikemalt ratta seljas istuda sai. Ma olen kindel, et varsti, kui jõuame piirkonda, kus maastik on tasasem, muutuvad ka meie päevateekonnad pikemaks.

Ohtlikest laskumistest rääkides – meie teisel palverännupäeval jõudis härra isa ka peadpidi põõsas ära käia. See juhtus ühes kurvikeses ühel laskumisel, kiviklibusel ja konarlikul rajal. Eks rattakoti raskusega peab ka harjuma, muidu võib see sind omatahtsi ühes või teises suunas ära sikutada. Mina sõitsin paarkümmend meetrit eespool ja tegelikult just mõtlesin selle peale, et loodan, et Hr Isa ikka oma hoo hästi kinni pidurdab ja kurvides väga tähelepanelikult manööverdab, kui ühtäkki kuulsin oma selja taga raginat … “Nojah, eksole,” mõtlesin ma, viskasin ratta raja kõrvale külili ja jooksin tagasi ülespoole. Kui nägin, et isa ratas on raja kõrval oleva põõsa juures külili, aga teda ennast ei paista kusagil, siis haaras mind paanika. Rattani jõudnud, nägin kergendusega, kuidas Hr Isa endale raja kõrval nõlval kätega läbi võsa teed tagasi üles raja poole rajas. Õnneks ei olnud ta endale liiga teinud – õnnelik õnnetus. Sealsamas kehtestasin ma talle ühepoolselt kiivri kandmise nõude, mida tal tol hetkel peas ei olnud.

Mõni kilomeeter edasi sõitnud, avastas isa korraga, et tema prillid on kadunud. Järgmisel hetkel pikenes kadunud asjade nimekiri juba ka suitsupaki (vist kõige suurem kaotus) ja välgumihkli võrra. Küllap nad sinna põõsasse jäid … Egas midagi – viskasime isa rattalt pagasi maha ja ma kimasin tagasi asju otsima. Oli juba üsna hämar. Kui olin isa teelt väljaskäimise koha uuesti nii enam-vähem ära tuvastanud, siis asusin pealambi valgel kadunud asju otsima. Tundus, et ega väga lootust ei ole. Õnneks oli suitsupakk värviline ja kui lõpuks seda märkasin, siis võisin vähemalt koha tuvastuse täpsuses kindel olla. Prillide leidmisega läks veel päris tükk aega, aga lõpuks saatis mind edu. Välgumihkli otsustasin loomuliku kao hulka lugeda. Tagasi isa juurde jõudsin juba kottpimedas. Sealt edasi olid meil meie sihtkoha, Zubirini, veel mitmed kilomeetrid. Isal õnnestus seal pimedas, konarlikul teel veel paaril korral külg hellalt maha panna, nii et lõpuks lükkasime ratast enamuse aja igaks juhuks käekõrval. Enne Zubirit oli meil vaja toime tulla ka kogu camino ühe kõige järsema laskumisega. Minu ratas, millel kogu kandamiraskus asub esimese ratta juures, avaldas korduvalt soovi tirelit visata – tema ohjeldamiseks tuli päris palju jõudu rakendada (järgmisel päeval mu käsivarte lihased valutasid). Zubiri alberguesse jõudsime alles tiba enne kümmet. Kuigi olin enne Eestist teele asumist kindel olnud, et seekord me rändamisega pimeda peale ei jää, siis esimestel kahel rattarännakupäeval kukkus just sedamoodi välja – nii kuidas tütar, nii ka isa … Järgnevatel päevadel oleme suutnud siiski enne pimedat öömajale jääda.

20131026-A_Perdon

Alto del Perdón

Eile hommikul vallutasime Alto del Perdóni tipu. Tipp ei ole just väga kõrge – 750 meetrit. Aga Pamplonast sinna jõudmiseks on vaja umbes kümme kilomeetrit üksnes ülesmäge liikuda, mis teeb selle vallutamise üsna vaevaliseks. Kuni 19. sajandi keskpaigani olevat seal halastaja neitsi Maarja kabel olnud. Palverändurid, kes sinna üles jõudsid, said oma patud andeks – nii oli El Perdóni otsas oleval infotahvlil kirjas. Nüüd, kus meil patud on andeks saadud, võiksime otsa ju sama hästi ka ümber pöörata … Nojah, aga me siiski jätkame oma teekonda – lihtsalt puhtast uudishimust! Ilmataat ei olnud sel Perdóni päeval meie suhtes küll eriliselt armulik, aga muidu on ta ikka meie poolel olnud.

20131026-A_Peeter_Santiago

Püha Peetrus ja Püha Jaakobus / St Peter and St James

Minu ratas pälvib pidevalt tähelepanu. Siinsed inimesed, kellel ei ole põhjust põhjamaiselt tagasihoidlik olla, julgevad juttu teha ja minu möödudes valjuhäälselt imetlust avaldada: “Oi, kui ilus! Oi, kui nunnu!” (Oma põhjamaises tagasihoidlikkuses oletan, et see käib minu ratta kohta …)

20131026-A_ilus

Palusin Hr Isal meist kahest ühe modellifoto teha / I asked Mr Dad to take a nice photo of the two of us

24. oktoober

Oleme jõudnud Los Arcose nimelisse linnakesse. Eile oli väga ilus päev. Päike paistis ja oli suviselt soe – ega meil on seni üldse siin ilmaga hästi olnud, va see Perdóni vallutamise päev. Isa sportlik vorm on minu meelest juba selle vähem kui nädala jooksul oluliselt paranenud.

20131026-A_vein

Fuente del vino: arva ära, mis sellest kraanist tuleb? / Fuente del vino: guess what’s coming out of this tap?

An important signpost on our way was Alto del Perdón – the Mount of Pardon. The information stand on the top read:”Until the mid-19th century a chapel dedicated to the Virgin Mary of El Perdón stood here together with a pilgrim’s hospital, whose remains make up the symbolic wall of the chapel. They say that when the pilgrims reached the summit, they obtained forgiveness for their sins and their spiritual health was guaranteed for the rest of the route in the event of their death.” I am a bit confused and frightened about the death bit … In any case, it is nice to know that we have already been forgiven. Maybe it would be the safest to pack up now and return home, lest some evil fate befall us?

Oh, a little bit of evil already befell us 4 km before reaching Los Arcos: for an unknown reason dad’s bike’s back tire went completely flat all of a sudden. We decided to walk the remaining few kilometres rather than trying to fix the bike there and then and risking ending up in the dark again and with an even more broken bike. I am pretty confident I am perfectly able to take a bike apart, but I am not so sure I can put it back together as well.

The camino atmosphere is exceptionally warm and friendly – the same as during my previous caminos. Any problems just find their natural solutions. Two British biker-pilgrims who stayed at the same albergue in Los Arcos as we did, helped us very quickly and professionally replace the tire: problem solved and on we go.

The day before yesterday, my aunt Iivi started her camino from Leon with her friend Sirje. By last night they were already in Astorga. They are good walkers. At this moment they are approximately 400 km ahead of us. However, the landscape and the path has become a bit more biker friendly already and once we climb up on the meseta somewhat before Burgos, there will be some completely flat bits and we should be able to cover much longer distances. There is still a chance we might catch up with them sligtly before Santiago.

Eile õhtul tabas meid aga selline üllatus, et mingil põhjusel läks isa ratta tagumine õhukumm katki. Mul on küll kummi parandamiseks ja/või vahetamiseks vajalik varustus kaasas, aga ma ei ole kunagi varem midagi sellist teinud. Käiguvahetuse jms tõttu on tagumise ratta alt äravõtmine ka keerulisem kui esimese oma. Kuna Los Arcoseni oli jäänud veel vaid 4 kilomeetrit ning valget aega veel ainult tunni jagu, siis otsustasime, et parem kõnnime need viimased kilomeetrid ja püüame Los Arcosest abi leida, kui et riskime sellega, et ma lammutan ratta laiali ja ei oska seda enam uuesti kokku panna.

20131026-A_kumm

Juba kaugelt kuulen imelikku häält: selgub, et Hr Isa ratta tagumine kumm on täiesti tühi / Already from the distance I can hear a strange sound: as it turns out Mr Dad’s bike’s back tire is completely flat

Camino õhkkond on ka seekord samasugune soe ja sõbralik nagu minu varasematelgi rännakutel. Abi ei ole kunagi kaugel ja probleemid leiavad oma loomulikud lahendused. Peale meie ööbisid meie tänases albergues veel kaks jalgratturit: isa ja poeg Inglismaalt. Nad olid lahkesti nõus mul aitama selle õhukummivahetuse ära teha. Täna hommikul sai see asi ka märkimisväärse kiirusega jutti aetud.

Üleeile alustas tädi Iivi oma sõbranna Sirjega Leonist oma järjekordset jalgsi palverändu. Eilseks õhtuks olid nad juba Astorgas. Hetkel lahutab meid ligikaudu 400 km. Nad on väga vaprad kõndijad, aga meil muutub maastik siin rattasõbralikumaks ja vast suudame ka hakata tiba pikemaid vahemaid läbima. Eks näis, kas me püüame nad enne Santiagot kinni. Ennustamiseks on veel vara … Aga miski ei ole võimatu!

Ja ei saanud ma selle blogikandega ka Los Arcoses veel lõplikult ühele poole! Keskpäevast on saanud kesköö ning tänane (poole päeva) teekond on meid Logroñosse ööbima toonud. Ööbime täna siinse Santiago kiriku juures asuvas albergues. See on meie seekordsel teekonnal esimene albergue, mille hind on “donativo”, st annetus – jäta annetuskarbikesse just nii palju, kui sa saad, tahad ja sulle õige tundub … Lisaks kutsuti meid siin ühisele õhtusöögile (kiriku juures asuvate alberguede puhul tavaline) ning hommikul enne lahkumist saame ka kõhud täis. Oi, kui palju oleks jälle kirja panna. Samas üks blogikanne peab ju ükskord otsa ka saama – parem varblane peos kui tuvi katusel …

20131026-A_hommik

Ühine hommikusöök koos hospitaliera Elsa ja kaaspalverändurite Davidi ja Xaviga Logroño Santiago albergues/ Breakfast with the hospitaliera Elsa and the two fellow pilgrims, David and Xavi, at the Santiago pilgrim hostel in Logroño


 

Videomälestusi veoautoga Eestist Prantsusmaale sõidust


 

Video Memories of the Truck Journey from Estonia to France


 

Written by maari13

oktoober 26, 2013 kell 8:29 p.l.

Posted in Uncategorized

Üks vastus

Subscribe to comments with RSS.

  1. Peeter,sul on fantastiline tütar ja sa ise oled supertubli! Edu teile!
    Ülle

    Ülle

    oktoober 27, 2013 at 5:06 e.l.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: